Igatahes, siia rohkem sissekandeid ei tule ja kolin tagasi oma vana armsa blogi juurde. :)
Lõpp sel lool
Igatahes, siia rohkem sissekandeid ei tule ja kolin tagasi oma vana armsa blogi juurde. :)
Harjumine koduga
Nüüdseks olen harjunud. Leiva nägemine ei vii mind pöördesse ja kaltsiumivajadus organismis on ka rahuldatud. Inglise keelsed väljendid satuvad lausetesse siiski ehk liiga sageli. Kuid nüüd suudan neid juba ise märgata.
Aga.. külm on. Õnneks on teistel eestlastel ka, seega see ei tulene minu eemalolekust. Tuult ei oleks, naudiks täiel rinnal. Kõnniks krudiseval lumel ja oleks õnnelik. Kui tuul on.. tahaks teetassiga teki alla pugeda ja kevade saabumist oodata.
------------------
Mäletate, ma kardsin, et saan jubeda toakaaslase? Sain tünga sellega - ma elan üksi.. Hetkel tundub, et see on veel hullem.
Hüvastijätud Belgiaga
Tegin toale suurpuhastuse, astusin uksest välja ja keerasin selle lukku. Seejärel tegin ukse lahti ja läksin tagasi tuppa. Hoopis teistsugune tunne, kui esimest korda sinna minnes. Lõpuks vedasin oma asjad Anna tuppa, keerasin ukse luku ja viisin võtmed kooli. Sealt tagasi tulles võtsime Annaga mu asjad ning roomasime rongijaama. Me ei ole kunagi koos olles nii pikalt vait olnud. Kui rong tuli, vahetasime viimased sõnad, mõlemal silmad läikimas ja.. läinud ma olingi.
Teades, kui suur Brüsseli lennujaam on, olin ma täiesti arvestanud sellega, et ma eksin ära ja satun valele lennukile ning lõpetan kuskil asustamata saarel. Vaatasin pikalt seda tabelit, mis mulle kasulikku infot pidi andma ning lõpuks otsustasin ühe noormehe käest nõu küsida. Selgus, et tema läheb samale lennule ning on sama nõutu. Kahepeale tegime endale aga info selgeks ning.. rohkem mina teda ei näinud.
Umbes 15 minutilise hilinemisega saime lennukisse, ilm oli märg ja kole. Ning kolme minutilise hilinemisega olin Riias. Öösel lennata on jube igav, aknast vahtis vastu suur pimedus ja mälupulga aku suutsin esimese asjana kuskile ära kaotada näppude vahelt. Riias maandudes surusin näo vastu akent ja jõllitasin lund nagu ilmaimet. Kodu poole sõites küsisin ma iga valguskuma peale, kas see on Valga. Riiast seda näha oli väga optimistlik minust.
Kella poole kolmeks maabusin oma voodisse.
Inglismaa!
Inglismaa on meie mõistes ikka korralik välismaa - tuleb passi näidata ja puha. Kontroll vaatas mu passi ja seletas, et "Ohoo... sa oled ikka vääääga kaugel kodust". Uuris, kas ma õpin või töötan jms, kiitis mu inglise keele oskust ja seejärel vahetasime paar lauset Eesti koolisüsteemist. Inglane kiidab minu keeleoskust, egoboost missugune!
Teejoojate riiki minemiseks rongiga tuleb teadupärast vee alt tunneli kaudu sõita. Iga pisimgi tunnel, millest läbi sõitsime tekitas minus rõõmukilkeid. Õige tunneli läbimiseks läks umbes 20 minutit ja siis.. oligi Inglismaa!
Esimese asjana otsisime üles hotelli, mis asus üpriski rongijaama lähedal. Tänaval uhasid mööda punased kahekordses bussid ja kohalikud taksod olid juba ise vaatamisväärsus. Hotelli akna sai avada selle üles lükkamisel nagu kõikides Inglismaalt pärit filmides ja iga moment kui toas olime, istusin ma akna all ja avasin ning sulgesin seda.
Üheks oluliseks Inglismaa sümboliks on punased telefoniputkad. Oma sealoleku ajal suutsime ühe kasutamist isegi näha. Me vähemalt oletame, et kodanik kasutas seda - võibolla olid turistid tegid ka pilti nagu meie.
Esimese päeva veetsime linna põhiliste vaatamisväärsustega tutvudes. Õhtupimeduses jõudsime ka Big Beni juurde, mis alguses nägi natukene pisike välja. (Ehk Eiffeli torni nägemine tekitas suuremaid ootusi?) Sellest hoolimata jättis minu süda seal lööke vahele, sest... selle nägemine kinnistas vaid fakti, et ma olen tõesti Inglismaal.
Selle riigiga on seotud ka kahekordsed punased bussid - double deckers. Loomulikult ei saanud jätta kasutamata võimalust sellega mööda linna ringi uhada. Meie esimene ülesanne oli hankida pilet. Piletiautomaadil, mis oli igas peatuses, oli suurelt kirjas, et pilet maksab £2,20 ja kui rohkem raha sisse topid, siis tagasi ei saa midagi. Lugesime siis pennid kokku ja avastasime, et kahepeale kõige väiksem kadu tuleb, kui ostame kaks korraga. Surusime siis kahe pileti raha sisse ja.. mida me ei saanud, oli kaks piletit. Ehk siis.. raha tagasi ei saa ja ühe pileti saab korraga osta. Edaspidi olime targemad. Kuid täpse raha leidmine oli üpris keeruline - korra lausa palusime tänaval inimestel raha vahetada.
Külastasime ka Teadusmuuseumit. Teadupärast on põhimuuseumid Inglismaal tasuta. Teel sinna nägin paari tuvi pargis. Arvasin, et jube tore oleks neile üks küpsis anda. Võtsin küpsise, tegin pudiks, viskasin nende suunas... ja siis lendas eemalt - minu arvates - sadu linnukesi kohale, et saada osa sellest toidupalast. Elu silme eest läbi ei jooksnud, kuid väga turvaliselt ma ka ennast ei tundnud.
Mis Inglismaal veel silma jäi.. neil oli keset kõnniteed kast, kuhu sai soovi korral ära anda oma relvi. Teiselpool tänavat oli koolimaja. Kokkusattumus või plaanitud? Loosung kastil oli iseenesest hea - "Get a life, bin that knife" (Hangi elu, viska nuga ära)
Inglismaa oli minu jaoks super. Briti aksent (mis minul põlved nõrgaks võttis), teejoomine, kohad, inimesed.. isegi liiklus, mis alguses oli väga valet pidi, muutus lõpuks armsaks. Seal sai selgeks, et ma ei ole sellest riigist põhjuseta unistanud. Ainus, mis minule tuli kergeks pettumuseks oli Buckingham palace - minu kujutluspiltidel oli see midagi erakordset ja unustamatut. Kujutluspilt oli aga natukene vale aastaaja kohta. Suvel oleks ma näinud rohkem selles ilu arvatavasti. Kusjuures, "kuninganna poes" müüdi videosid tema majesteedi käikudest üle kogu maa. Sel ajal kui meie poes viibisime, näidati tema käiku Eestisse.
Kui me lõpuks tagasi Brüsselisse jõudsime ja seal ümber istuma pidime selgus, et meie rong on kadunud. Sattusime rääkima hollandlase ja šotlasega. Esimene heitis nalja nii hollandi keele kui belgia rongiliikluse üle. Eks see oli mõistetav ka - rongijaamas räägiti koguaeg, et "üks rong, mis täna pidi sõitma ja ei ole veel läinud, ei tulegi täna". Täpsemaid andmeid selle kohta ei öeldud. Meie rong saabus umbes tund hiljem hoopis teisel platvormil. Selleks ajaks olime meie oma pisikese seltskonnaga jõudnud hakata jõuluplaane pidama, sest olime veendunud, et sealt me minema ei saagi. See pidi aga Belgia rongidele omapärane olema - totaalne kaos.
Hüvastijätud
Ei oleks kunagi arvanud, et see hüvastijätt nii keeruline saab olema. :(
Vahemärkus
Viimaste päevade hullumaja
Eelmise nädala neljapäeval võtsid aga oma seljakoti ning läksin ära Saksamaale. Pisikene linn Lõuna-Saksamaal nimega Offenburg. Ääretult ilus linnake. Minu tuleku tõttu tehti suur õhtusöök; pole "kodust toitu" nii kaua saanud, et see meenutas juba paradiisi. Mõni päev Saksamaal ja mu mõistus hakkas juba selles keeles mõtlema. Ainus jama oli see, et ma ei saanud pooltest oma mõtetest aru... Korraks käisime ära ka Starsbourgis, mille kohta esimene reaktsioon oli - miks siin nii külm on. (Edu mulle Eestis...)
Et tagasi tulles igav ei hakkaks, andis Kölist tulev rong poolel teel alla. St, hobujõust sai tigujõud. Mis omakorda tähendas, et järgmisest rongist ma jäin maha. Ja see rong, mis ma lõpuks võtma pidin jäi ka hiljaks.
Esmaspäeval käisime Europarlamendis. Onu rääkis meile poolteist tundi tarka juttu. Türklased ei mõistnud, miks ikkagi neid ei võeta veel EL'i vastu ja meie püüdsime mitte magama jääda. Õnneks uinutavat osa tema ettekandes oli üllatavalt vähe, enamus sellest oli täitsa põnev.
Teisipäeval oli kool, kus pidime oma maali lõpetama. Õppejõud oli mu maaliideest ja lõpptulemusest vaimustuses. Eestis ei ole kunagi antud kunstiloengutes mulle võimalust end nii vabalt ja loovalt väljendada. Minu loovus sellel alal on meeletult arenenud. Hakka või ajaviiteks joonistama.
Pärast seda pidime hakkama valmistama oma kolmapäevase eksami esitlust. Mina ja türklased. Üks jäi kaks tundi hiljaks.... Kolmapäeval oli eksam koos esitlusega - ei läinud nii nagu soovitud, kuid siiski hästi. Täna on Hollandi keele suuline eksam. Homme on hüvastijätukohtumine ülikoolis. Ja siis ongi kooliga kõik!!
Koduigatsus unenägudes
* Kodused teatasid, et SassTheCat läks hulluks ja ta tuli hullumajja panna. Meelitas inimesi ligidale meeletult armas ja nunnu olekuga ja kui nad paitama tulid, ründas neid. Ainus lootus teda terveks ravida oli minu kojutulek.
* Olime vanaema juures maal ja ma riputasin jõulutulesid üles. Näitasin veel vanaemale, kuidas neid reglueerida saab puldiga. Väga võimsad jõulutuled olid muide, nendest sai erinevaid pilte kokku panna. Näiteks puu, mis on suure südame kujuline, rakett ja maja olid üks pilt. Maal olime sellepärast, et mul oli tekkinud võimalus koju tulla. Seal avastasin aga, et olin lahkunud Belgiast sellise kiiruga, et kõik oma asjad - sealhulgas kommid vanaemale - olin maha jätnud. Mis tähendas, et ma pean tagasi minema. Kusjuures, ka varem olen unes näinud, et mul on tekkinud võimalus koju minna. Aga kuna ma olin kindel, et kodused seda heaks ei kiida, et ma vaid nädalavahetuseks tulen, sest lennukipilet on kallis, ei maininud ma kellelegi, et nädalavahetusel kodus olen. Hillisin mööda elamist salaja ringi.
* Olin koolis ja õppejõud rääkis, kuidas kaktuste ja sootaimede abil on võimalik piparkoogivabrik rajada - neid taimi teatud viisil kasvatades hakkavad nad tootma ainet, millest saab piparkooke. Õppejõud kleepis mulle mütsi külge sooduskuponge, mille abil saab kaktuseid 30% odavamalt osta. Rääkisin oma kaktuseseemnetest neile (teadjamad inimesed on kursis, et ma tegelikult ka kasvatan seementest kaktuseid). Nad uurisid hinda, ma alguses ütlesin kroonides ja siis tuli meelde, et meil on nüüd ju euro. Tore on teada, et mu alateadvus oskab matemaatikat üpriski heal tasemel. Igatahes oli unenägu ilmselge vihje, et ma igatsen oma kaktusekasvatust.
Hüvastijättude algus
Martaga (Poola) tutvusime keelekursusel, mis tähendab, et üks mu esimesi sõpru siin oli tema. Seega hüvastijätt oli natukene kurvem kui mõne teise inimesega. Homme toimub veel üks lahkumispidu, kuid sinna ma kahjuks minna ei saa. Lubasime Martaga, et see ei ole mitte hüvastijätt vaid soovisime "peatse kohtumiseni".
Ise üritan ka vaikselt pakkida. Üldjuhul annan alla koheselt pärast alustamist, mis jätab mulje, nagu ma oleks oma toas midagi õhku lasknud. Asjade kokku panemine on natukene keerulisem kui ühikasse kolida. Siin ei saa öelda "ah, nädala pärast on näha, kas seda vaja läheb ja kui on vaja, siis kodust toon". Mida mul on tõesti vaja ja mida ma võin laiali jagada?
Jäädvustatud hetk: hollandi keel
Antwerpis on kõik olemas
Kuna ma ei ole ainus, kes hakkab vaikselt pakkima ja kodu poole liikuma lähitulevikus, siis hetkel on meie seas ülipopulaarsed videod, mis räägivad Antwerpi ilust ja armastusest Belgia vastu. Näiteks siin esimene video räägib sellest, kuidas Antwerpis on kõik olemas. Seda vaadates tuli mõnus äratundmisrõõm. Oh, see on ju sadam, ja ooper! Ja rongijaam... ja kunstimuuseum...
Jäädvustatud hetk: arhitektuur
Kunstiõppehoone lagi
Maailma väiksem vahvlipood, mis levitab alati häirivalt head lõhna
See maja on omapärane juba selle poolest, et käisin ekstra seda otsimas. Kaks korda. Esimesel korral andsin kaks tänavat liiga vara alla. Miks ma otsisin? Kui ma ei eksi on just selles majas filmitud "Loft" - viimaste aastate üks edukamaid Belgia filme.
Apelsinid
Momendil tundub igatahes, et ilma termoseta oleks Eestis elu võimatu. Apelsinivabalt samuti.
Uimane ja väsinud
Hommik algas varakult, nii enne seitset. Rääkisin endale tükk aega, kuidas ma tahan kooli minna ja kuidas ma ei ole unine, aga endale valetamine oli üpris narr. Lõpuks suutsin end üle voodiääre lükata ja kooli lipata. Läbi vihma, loomulikult. Jõudsin kohale 2 minutit enne loengu algust. 10 minuti pärast jõudsid türklased. Sellest 7 minutit hiljem tulid hispaanlased. Ning teadmata aeg pärast neid tuli õppejõu kolleeg. Uurisime tema käest, et kas ta on midagi ehk meie loengu kohta kuulnud, mille peale ta tegi suured silmad ja ütles, et õppejõud on täna Brüsselis. Kõnedega kätte teda saada ei õnnestunud. Kuna see ei olnud meie ainus aine sel päeval, lasime helistada teisele õppejõule, lootuses, et saame tema loengu varem ära teha. Vastus ei olnud aga see mis me ootasime - ta oli minut tagasi kooli helistanud, et on haige ja täna loenguid ei anna. Vantsisime - läbi vihma - sama targalt tagasi kui kooli läksime.
Ja ülejäänud päev on üpris samas taktis liikunud. Eestisõbrad saavad kokku, et filmi vaadata enne kui üks nendest kaugele mitme maa ja mere taha läheb. Mina olen siin, ka sel hetkel kui ta ära läheb. Siinsed sõbrad õpivad eksamiteks ja seega nendega saab juttu ajada küll, aga üldjuhul eriala teemal. Majandusjutud ajavad varsti mu hulluks.
Saabuva lahkumise tõttu lõi vist koduigatsus välja. Kodust ära minek on alati kurb, isegi siis, kui lähed.. koju.
Õhtu tuleb ehk värvilisem. Saan süüa (mida ma ei pea ise tegema) ja kinno lähme ka. Natukenegi vaheldust vihmale.
Kodust-koolist ja muuseumist
Koju tulekuni on vaid loetud nädalad. Kaugel ei ole seegi hetk, kui see on pigem "loetud päevad". Tagasi lähen sama teed pidi kui siia tulin - ainult vastupidises suunas. Lihtsamalt öeldes, maabun Riias. Tallinnasse minek oleks piletihinnale umbes 20€ juurde pannud ja see ei ahvatlenud mind eriti. Jah, tulen tagasi. Kuid kuna selleni on siiski aega, ei tasu siin pille kotti panna ja niisama passida. Tuleb võtta veel mis võtta annab.
Täna pärast hollandi keele loengut otsustasin minna muuseumisse, kunstimuuseumisse kui täpsem olla. Midagi, mille peale Eestis ma nii kergelt ei tuleks. Teate neid stseene filmidest, kus keegi seisab pikalt ühe pildi ees ja lihtsalt vaatab? Mina olin täna see inimene. Turvamees andis mulle igasuguseid pabereid kaasa, kus oli maalide kohta infot, mis tegi näituse tunduvalt põnevamaks. Anselm Kiefer kajastab küll üpriski tumedalt kõike, kui mina olin vaimustuses.
Siin on sessiaeg. Erasmusetudengitel on sessiaeg ja kooliaeg. Kuna siin saame tunniplaani nädal enne teada, siis see, et eksamiplaanis oli kogu kuu võttis täitsa pahviks. Samas, nad on sealt aineid ära unustanud.... Igatahes, praegusel hetkel kooliga on vaja veel: üks kunstiteos, neli esseed (nendest 1 on peaaegu valmis ja üks on poolik), hollandi keele (suuline) eksam, esitlus. Ja siis need ained, mida unustati märkida. (Nt hollandi keele eksamit seal ei olnud)
Mida sina oma esimese Eesti euro eest ostsid?
Esimese mündi, mis sai sealt kotist välja võetud... andsin ma ära. Bertile, kes sattus sellest vaimustusse ja lubas alles hoida. Pidi nii ilus ja läikiv olema. Aga esimene ost? Esimene ost, mis sisaldas Eesti euromünte, oli... liim. Mainisin müüjale ka, et see münt on esimest korda poes kasutuses. Ta oli ülirõõmus, et ma mainisin, lubas alles jätta ja kõrvale panna. Ülejäänud mündid viskas kassasse, seda aga mitte. Kui mina poest välja astusin, imetles tema ikka veel saadud raha. Olgem ausad - oli ka, mida imetleda
Prantsusmaa!
Prantsusmaa, Pariis. Tuntud kui iga naise unistus. Ma olen arvatavasti esimene naine, kellele Pariis väga suurt muljet avaldada ei suutnud. Siiski rohkem kui Brüssel. Samas, ma ei ole ka kunagi olnud see, kes unistab Pariisist. Alles siia kolides mõtlesin, et lahe oleks seal ära käia.
Nagu juba kombeks saanud, jõudsime öösel hotelli. Seal istus onu, kes hakkas siis meie reserveeritud tuba otsima ja lõpuks ütles, et oi teate, see on tühistatud. Meie ei sattunud vaimustusse. Onu uuris ja puuris ning leidis, et pole hullu - nad saavad meile teised toad anda, üks suure voodiga, üks kahe voodiga. Olime rahul. Läksime tubade juurde ja esimene uks.. ei tulnud lahti. Tee mis tahad. Läksime siis teise juurde, uks avanes ilusti ja toas oli suur ja lai voodi. Mis tegi minu aga õnnetuks, sest järelikult tuba, kus minu voodi mind igatsevalt ootas, oli kinnise ukse taga. Läksin tagasi ja katsetasin uuesti. Mitu korda. Tulemus endine. Katsetasin nii capoeiravõtteid kui jõudu, uks jäi suletuks. Nukra näoga kurtsin turvamehele oma probleemi. Tema arvas, et see on võimatu ja tuli uurima. Katsetas korra, katsetas kaks. Lõpuks andis õlaga ühe korraliku hoobi vastu ust ja see avanes. Turvamees vaatas mulle otsa, naeratas ja ütles, et ju pole mul piisavalt jõudu. Nojah. Tõbasin ukse kinni ja käskisin tal selle uuesti avada. Kahjuks tuli uks avada sama nipiga. Pärast mõningat korrigeerimist avanes see juba kõigest koodi vajutusega. (Kuigi tõrkus ka hiljem veel mõned korrad.)
Astusime tuppa ja olime üpris üllatunud kui seal oli.. üks suur voodi. Turvamees püüdis asja parima nurga alt näidata "Aga teil on telekas!". Kuna suure voodi kohal oli ka narivoodi, siis me väga palju kurtma ei hakanud ja jäime tuppa. Võimsalt reklaamitud telekas oli natukene probleemne - pärast seda, kui ta oli üles soojenenud viskas pildi eest ära. Hotell hotelliks. Räägime Pariisist.
Hispaaniaga võrreldes esimene reaktsioon oli, et kus on papagoid ja soe päike. Lund küll ei olnud enam, kui soojemaks polnud väga läinud. Otsustasime esimese asjana üle vaadata katakombid. Sinna jõudes nägi pilt välja täpselt samasugune nagu filmis Eurotrip. Järjekord on nii pikk, et ühest otsast teise ei näe. Otsustasime järgmisel päeval uuesti katsetada. Jumalaema kirik nägi küll natukene pisike alguses välja, kuid seda ainult väljas. Ma olen veendunud, et seest on see suurem kui väljas.
Uue aasta eest oli meid hoiatatud - kõik tahavad korraga minna. Läksime küll varem, kuid kasu polnud sellestki. Pool tundi enne uut aastat oli selge, et Eiffeli juurde me ei jõua enam, seega sammusime tänavale ja püüdsime leida head kohta. Jõudsime Champ Elyseele, mis on üks põhikohti uue aasta vastuvõtuks.
Rahvast oli meeletult, enamustel shampusepudel kaasas. Üks võimsamaid momente oli kindlasti kui kogu rahvamass hakkas viimaseid sekundeid lugema - nagu filmis. Ja siis tuligi uus aasta. Kõik olid õnnelikud. Isegi üks pisike rakett oli nurga tagant näha. Lugesin kuskilt, et Prantsusmaal ilutulestikku ei tehagi. Alguses ei saanudki nagu aru, et uus aasta nüüd kohal on. Aga näe - tuli ka ilma miljoneid taevasse laskmata.
Järgnevad päevad olid meeletult udused ja vaade linnale vajas üpris palju kujutlusvõimet. Näiteks sellel pildi, seal paremal ääres on Eiffel.
Õhtupimeduses sai Eiffel ka muidugi ära nähtud. Siis oli juba natukene kergemini märgatav.Viimase päeva hommikul läksime uuele katsele katakombidesse. Seekord oli see lahti ja järjekord ei olnud ka meeletult pikk. Umbes 45 minutit seismist ja sees me olimegi! Alguses oli see lihtsalt vahva tunnel maa all. Mingi hetk oli see aga pigem materjal õudukateks. Samas, olla sellises kohas, andis tunde, mida sõnadega kirjeldada on raske. Iga luu seal kuulus kellelegi, iga luu kõndis kunagi ringi tundis, mõtles, hingas. Mõtteainet pikemaks ajaks.
Ja et sissekanne lõppeks natukene vähemsüngemas toonis, siis pilt minu lemmikpoest. Ferrari logo maksab ikka võimsalt. Rinnamärk Ferrari logoga (teate küll, eakordsed doonorid saavad veretilga kujulise) oli 19€. Aga pood oli ilus. Mis sest, et nad ei suutnud mulle isegi mitte punastes toonides F1 autoga võtmehoidjat leida.
Lõpuks pakkisime oma asjad kokku ja hakkasime tagasi Antwerpi poole vurama. Õhtuks olime kohal ja minu jaoks oligi Eurotrip läbi. Esimene õhtu kodus oli supermõnus olla. Järgmine päev oleksin vabalt juba uuele reisile võinud minna.
See imeline Hispaania!
Üle sai vaadatud kalade kodu, kus leidus igasuguseid uimelisi. Sealhulgas ka kaheksajalad, kes mulle meeletult sümpatiseerima hakkasid, sest nad suutsid ennast ruudu kujuliseks väänata ning haid. (Kaheksajalg teatavasti ei ole kala).
Minu üheks lemmikpaigaks sai Gaudi park, mis asus väga kõrge mäe otsas. Eestlaste mõistes oli see mägi. Neile oli see pisike liivahunnik. Gaudile meeldis ehitada kõiksugu kahtlaseid ehitisi ning majad tema pargis meenutasid pigem piparkooki. Mis minule aga tunduvalt rohkem tema kunstist meeldis oli... pargitaimed. Nimelt, ühes kohas kasvas suur hunnik kaktuseid! Okkavabad, kuid siiski kaktused. Minu pisike paradiis.
P.S. Hispaanias nägin ma 15 minuti jooksul rohkem kasse kui Belgias poole aastaga. Mitu neist olid punased!
Eurotrip alguses Hispaaniani
Alustasime oma reisi reede hommikul auto lume alt välja kraapimisega ning seejärel suundusime Luxemburgi poole. See riik oli kõigest läbisõitmiseks, mitte millekski enamaks.
Järgmine hommik hakkas sellega, et hotelli hoovist auto libeduse tõttu ära ei tahtnud sõita. Oli tekkinud paar cm lund. Küsisin hotellist, kas neil on liiva või miskit, nad vaatasid mulle suurte silmadega otsa, et mismõttes ma lume ja libeduse vastu liivaga võitlema lähen. Saime ilma liivata liikuma ja võtsime suuna Barcelona poole. Natukese aja pärast oli lumi kõigest mälestuspilt ajus.Tuul seevastu oli aga meeletu. Mina olin kahe käega selle poolt, et kui sööma lähme jääb keegi autosse, juhuks kui see ära lendab, siis vähemalt saab autos olev inimene öelda, kus see maandus. Üpriski imelik oli nö tavalisete puude kõrval järsku palmi näha. Mind mind aga palmidest enamgi köitsid olid... käbid! Suured nagu hästitoidetud põrsad. Selline pähe kukuks oleks ikka üpris valus.
Õhtupideduses teretas meid Hispaania. Tankisime esimeses bensiinijaamas, mis ette jäi. Onu leti taga valdas vaid üht keelt ja raadiost kõlas hispaania rütme. Hilisõhtul sätendas ööpimedusest vastu Barcelona, millest tuleb juttu järgmises sissekandes.